Připojte se k nám

 
 
 
  • Turistika

    Turistika

Popis okruhů

Turistický kříž
  • Žlutá trasa Prachovských skal
    Žlutá trasa 1,5km

    Žlutou trasu mohou využít návštěvníci Prachovských skal pro krátkou procházku a letmé seznámení se s dominantami Prachovských skal.

    Stejně jako zelená trasa začíná i tato u Turistické chaty, odkud se vydáme za pokladnou vlevo po žluté turistické značce směrem k rozcestí Zadní točenice. Zde odbočíme vpravo a po schodišti začínáme stoupat Myší dírou – nejužším místem v Prachovských skalách, až na vyhlídku Českého ráje. Při pohledu z vyhlídky je všem jasné, proč se tato vyhlídka jmenuje právě tak, jak se jmenuje. Z vyhlídky zamíříme k rozcestí U buku a odtud po trase navštívíme vyhlídku Míru, ze které je vidět centrální část Prachovských skal.

    Dále pak pokračujeme až na rozcestí Nad Císařskou chodbou, odkud začneme sestupovat Císařskou chodbou. Po zdolání několika desítek schodů se opět dostáváme na rozcestí Zadní točenice. Nyní se vrátíme zpět k Turistické chatě.

    Odhadovaná délka trasy:
    Asi 1,5km
    Časová náročnost:
    45 minut klidné chůze
  • Červená trasa Prachovských skal
    Červená trasa 2,5km

    Na červené trase najdeme mnoho zajímavých míst Prachovských skal a je pro svoji délku a náročnost oblíbenou trasou pro rodiny se staršími dětmi nebo také aktivní seniory. Lze ji také využít i v případě, že nemáte dostatek času na prohlídku zelené trasy.

    Červenou trasu začínáme u Turistické chaty. Za pokladnou vpravo se vydáme po červené turistické značce kolem totemu, od kterého začíná výstup Zelenou roklí. Po výstupu odbočíme vlevo k vyhlídce Českého ráje. Před námi se tak rozprostírá nádherný výhled na Český ráj, odtud také název pro této vyhlídky. Z vyhlídky se nyní vydáváme směrem k rozcestí U buku a poté vlevo směrem k vyhlídce Míru, ze které je vidět ústřední část Prachovských skal, Trosky, Ještěd a za dobré viditelnosti i hrad Bezděz. Nyní pokračujeme vlevo po červené značce k rozcestí Nad Císařskou chodbou a dále až k vyhlídce Křížkovského.

    Zde pozor, nesestupujeme po schodech směrem Prachov, ale vracíme se zpět po červené turistické značce. Cestou odbočíme vpravo k Hlaholské vyhlídce a po její návštěvě se vracíme zpět na červeně značenou trasu až rozcestí Nad Císařskou chodbou, kterou poté začneme sestupovat. Podle dochované pověsti je tento název spojován s návštěvou rakouského císaře Františka I. Než sestoupíme k rozcestí Zadní točenice, můžeme shlédnout k nejvyšší skále Mnich, na které se také začala psát historie Lezeckého kroužku Prachov. Přicházíme na rozcestí Zadní točenice a vrátíme se po červené značce zpět k Turistické chatě.

    Odhadovaná délka trasy:
    Asi 2,5km
    Časová náročnost:
    1,5 hodiny klidné chůze
  • Zelená trasa Prachovských skal
    Zelená trasa 3,5km

    Zelená trasa nás seznámí s velkým množstvím zajímavých míst Prachovských skal a je asi nejatraktivnější a nejzajímavější cestou skalními masívy. Doporučujeme ho všem návštěvníkům, kteří mají více času a chtějí poznat téměř celé Prachovské skály.

    Zelenou trasu začínáme u Turistické chaty. Za pokladnou vpravo se vydáme po zelené turistické značce, která mimochodem celou trasu označuje, prozatím v souběhu i s červenou turistickou značkou směrem k Pechově vyhlídce. Asi po 200 metrech se značky od sebe oddělují a nás hned na začátku čeká náročnější výstup po mnoha kamenných schodech, které vedou až na Pechovu vyhlídku. Zde se nám rozprostře výhled do Zelené rokle.

    Po shlédnutí scenérií se vydáme dále na rozcestí Nad Fortnou a dále sestupujeme mezi skalní masívy na místo nazvané Fortna. Zde vstupujeme do roztodivného labyrintu skalních masívů u vyhlídky Šikmá věž.

    Z vyhlídky Šikmá věž se nám otevírá nádherný výhled směrem na jih k Ostružnu a Veliši a dále až k Jičínu a kopci Zebínu. Od Šikmé věže nás zelená značka vede skalním bludištěm kolem pamětní desky V. Náprstka mezi skalami vzhůru k rozcestí U buku.

    Dále pokračujeme společně se žlutě značenou trasou na vyhlídku Míru. Z vyhlídky Míru půjdeme po hřebeni Bukoviny na rozcestí Nad Císařskou chodbou a dále po zelené turistické značce na Hlaholskou vyhlídku.

    Od vyhlídky jdeme ještě kousek po hřebeni a pak nás zelená trasa vede dolů mezi skalní obry po tzv. Masarykově cestě. Zde několikrát sestoupíme a poté ihned vystoupáme po pískovcovém schodišti, míjíme Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku (těsně u sebe). Poté kličkujeme mezi skalami, až vystoupáme k Všetečkově a Šlikově vyhlídce. Z těchto vyhlídek se nám skýtá pohled z druhé strany skalního města.

    Již nám zbývá tedy jen sestoupit dolů k ústí Císařské chodby a spolu s dalšími značenými turistickými cestami jít zpět k Turistické chatě.

    Odhadovaná délka trasy:
    Asi 3,5 km
    Časová náročnost:
    2 hodiny klidné chůze
  • Okruh Prachovských skal pro kočárky
    Trasa pro kočárky

    Prachovské skály zrovna nepatří mezi oblasti, kde se s kočárkem dostaneme na všechna místa. Přesto existuje cesta, kde se dá projet relativně bez problémů. Tato trasa je vhodná pro kočárky vhodné k turistice, nejlépe pak sportovní. Můžeme vyrazit.

    Auto necháme na parkovišti v obci Prachov. Půjdeme podél silnice okolo stánků s občerstvením a suvenýry. Na jejich konci odbočíme šikmo vlevo a pokračujeme k pokladně, kde zaplatíme vstup (za dítě a kočárek se neplatí). Tam začíná modře značená kočárková trasa.

    Asi 200 metrů za pokladnou se dáme nalevo po lesní svážnici po modře turisticky značené trase. Cesta je udržovaná, přes léto nebývá používaná lesní technikou. Po pravé straně uvidíme první skalní bloky, říká se zde na Čertově kuchyni. Vystoupáme na vrchol cesty k rozcestí U buku. Buk tu ale od uraganu Kirill již nestojí. Máme před sebou hustou síť turisticky značených cestiček. Od rozcestí U Buku je přístupná Pechova vyhlídka, vyhlídka Českého ráje, vyhlídka Míru, Hlaholská vyhlídka a Křížkovského vyhlídka, od které se vrátíme zpět k rozcestí U buku a odtud po modře značené cestě zpět k obci Prachov.

    Vyvarujeme se vstupu na schodiště turistických okruhů, tam bychom brzy narazili na neschůdné části, kudy by kočárek neprojel. Chceme-li projít i zde, asi by bylo nejvhodnější použít nějaké ergonomické nosítko, chůze s krosnou je v užších místech obtížnější.

    Na náhorní plošině s vyhlídkami můžeme strávit libovolně dlouhou dobu, zpátky musíme použít stejnou cestu, jakou jsme přišli.

Turistická mapa

DOLNÍ POKLADNA

DOLNÍ POKLADNA

Pokladna u Centrálního parkoviště a Turistické chaty. Hlavní vstup do Prachovských skal.


Kontakt Ceny vstupného

PECHOVA VYHLÍDKA

PECHOVA VYHLÍDKA

Z vyhlídky se vám naskytne krásný pohled na centrální část Prachovských skal, zalesněné svahy Starého a Nového hrádku, na Vyskeř, Ralsko a Lužické hory.

Najdete ji na zeleně značené turistické cestě mezi Turistickou chatou a rozcestím Nad Fortnou.

ŠIKMÁ VĚŽ

ŠIKMÁ VĚŽ

Vyhlídka, která byla otevřená v roce 1923, se nachází na vrcholu Šikmé věže, říká se jí ale také Vítkova věž. Část výhledu je díky vzrostlým stromům omezený. Z vrcholu spatříte Jičínsko, vrch Veliš, Zvičinu, Zebín, Loretu, Horní Lochov či Ostružno. K vyhlídce vás zavede zelené turistické značení po schodech vytesaných do skály.

VYHLÍDKA MÍRU

VYHLÍDKA MÍRU

Vyhlídku Míru najdeme na odbočce zelené turistické značky od rozcestí U Hlaholské vyhlídky k Šikmé věži. Umožňuje rozhled především na centrální část Prachovských skal s Císařskou chodbou, v pozadí pak na Trosky, Mužský, Vyskeř, Ještěd, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA

HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA

Druhou vyhlídkou na zelené turistické značce od rozcestí U Bratrské modlitebny směrem k turistické chatě je Hlaholská vyhlídka. Jedná se o nejvýše položené vyhlídkové místo Prachovských skal (nadmořská výška 460 m) a název dostala podle návštěvy pražského pěveckého spolku Hlahol v roce 1887. Umožňuje rozhled na východ (Krkavčí skály, Přivýšina a Jinolické rybníky) a severovýchod (Tábor, Bradlec, Kumburk a Jinolické rybníky). Pod vyhlídkou pak prochází Masarykova cesta.

VYHLÍDKA ČESKÉHO RÁJE

VYHLÍDKA ČESKÉHO RÁJE

Z vyhlídky, které se dříve říkalo Hraběnčina, je krásný výhled na skalní město. Vidět je Prachovská jehla, Madona či skály Plecháče. Spatříte také zříceninu hradu Trosky či Ještěd. K vyhlídce dojdete po červené turistické značce.

SCHLIKOVA VYHLÍDKA

SCHLIKOVA VYHLÍDKA

V blízkosti Všetečkovy vyhlídky, taktéž na plošině Plecháč, se nachází Šlikova vyhlídka. Také ona umožňuje vyhlídku na oblast Prachovských skal, směrem k vyhlídkám Českého ráje a Míru, a okolí Císařské chodby.

VŠETEČKOVA VYHLÍDKA

VŠETEČKOVA VYHLÍDKA

Všetečkova vyhlídka je další z vyhlídek na zelené turistické stezce v Prachovských skalách, ležící na plošině Plecháč nedaleko rozcestí Točenice, blíže k turistické chatě. Vyhlídka umožňuje rozhled na skupinu skal směrem na vyhlídku Českého ráje.

RUMCAJSOVA VYHLÍDKA

RUMCAJSOVA VYHLÍDKA

Rumcajsova vyhlídka je druhou vyhlídkou od vstupu do Prachovských skal. Spolu se dvojicí dalších (následujících) vyhlídek se nachází na zelené turistické značce. Vhledem ke vzrostlým stromům je z ní omezený rozhled na Krkavčí skály.

HAKENOVA VYHLÍDKA

HAKENOVA VYHLÍDKA

Hakenova vyhlídka se nalézá v centru Prachovských skal při velkém (zeleném) okruhu. Z vyhlídky je vzhledem k okolním vzrostlým stromům pouze omezený výhled, ale i tak se nabízí pohled na Krkavčí skály a k Táboru. Ideálním časem k návštěvě této výhlídky je tedy jarní období. Pojmenování vyhlídka získala po profesoru Hakenovy z Horního Lochova, který se zasloužil o archeologický výzkum skal.

VYHLÍDKA KŘÍŽKOVSKÉHO

VYHLÍDKA KŘÍŽKOVSKÉHO

Křížkovského vyhlídka (též Vyhlídka pěveckého sboru Křížkovský, původně První pohovka) se nachází z Prachovských skalách a jedná se o první vyhlídku po červené turistické značce od Prachova, kde je vstup do skal. Název dostala podle návštěvy pražského pěveckého sboru Křížkovský ze dne 16. března 1930. Z vyhlídky je rozhled na oblast východně (Kumburk a Bradlec), severně (Tábor, Morcinov, Kozlov, Kozákov a Jinolické rybníky) a západně (severozápadně) od Prachovských skal (Trosky, Ještěd, Vyskeř, Hruboskalsko a v pozadí Krkonoše).

HORNÍ POKLADNA

HORNÍ POKLADNA

Pokladna u parkoviště u obce Prachov. Vedlejší vstup do Prachovských skal.


Kontakt Ceny vstupného

TURISTICKÁ CHATA

TURISTICKÁ CHATA

Turistická chata Prachov byla postavena v roce 1920 a roku 1930 přestavěna. Je majetkem Klubu českých turistů (KČT). Přes nezbytné úpravy a modernizaci si zachovala svůj původní vzhled a kouzlo starých časů.

Chata je situována v samotném centru přírodní rezervace Prachovské skály, přímo u hlavního vchodu do Prachovských skal. Přírodní rezervace zde vznikla pro své mimořádné přírodní a kulturní hodnoty již v roce 1933 a byla koncem roku 2002 rozšířena na téměř celé území Českého ráje, což zvyšuje jeho atraktivitu.

Kde najdu turistickou chatu?

FORTNA

FORTNA

Lokalita zvaná Fortna se nalézá v jižní části Prachovských skal. Touto částí skal, která je tvořena skalní roklí, nás provádí červená turistická značka. Ještě před cca 20 lety zde bylo možno projít i skalní štěbinou zvanou Lví sluj. "Chladivost" lokality Fortna dokládají zbytky sněhu, které se zde udržují ještě koncem března.

PRACHOV

PRACHOV

Prachov je vesnice, část obce Holín v okrese Jičín. Nachází se asi 2 km na severozápad od Holína. V roce 2009 zde bylo evidováno 69 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 98 obyvatel.

Poblíž obce se nachází horní parkoviště a Horní pokladna se vstupem do Prachovských skal

  • DOLNÍ POKLADNA

    DOLNÍ POKLADNA

    Pokladna u Centrálního parkoviště a Turistické chaty. Hlavní vstup do Prachovských skal.


    Kontakt Ceny vstupného
  • PECHOVA VYHLÍDKA

    PECHOVA VYHLÍDKA

    Z vyhlídky se vám naskytne krásný pohled na centrální část Prachovských skal, zalesněné svahy Starého a Nového hrádku, na Vyskeř, Ralsko a Lužické hory.

    Najdete ji na zeleně značené turistické cestě mezi Turistickou chatou a rozcestím Nad Fortnou.

  • ŠIKMÁ VĚŽ

    ŠIKMÁ VĚŽ

    Vyhlídka, která byla otevřená v roce 1923, se nachází na vrcholu Šikmé věže, říká se jí ale také Vítkova věž. Část výhledu je díky vzrostlým stromům omezený. Z vrcholu spatříte Jičínsko, vrch Veliš, Zvičinu, Zebín, Loretu, Horní Lochov či Ostružno. K vyhlídce vás zavede zelené turistické značení po schodech vytesaných do skály.

  • VYHLÍDKA MÍRU

    VYHLÍDKA MÍRU

    Vyhlídku Míru najdeme na odbočce zelené turistické značky od rozcestí U Hlaholské vyhlídky k Šikmé věži. Umožňuje rozhled především na centrální část Prachovských skal s Císařskou chodbou, v pozadí pak na Trosky, Mužský, Vyskeř, Ještěd, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

  • HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA

    HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA

    Druhou vyhlídkou na zelené turistické značce od rozcestí U Bratrské modlitebny směrem k turistické chatě je Hlaholská vyhlídka. Jedná se o nejvýše položené vyhlídkové místo Prachovských skal (nadmořská výška 460 m) a název dostala podle návštěvy pražského pěveckého spolku Hlahol v roce 1887. Umožňuje rozhled na východ (Krkavčí skály, Přivýšina a Jinolické rybníky) a severovýchod (Tábor, Bradlec, Kumburk a Jinolické rybníky). Pod vyhlídkou pak prochází Masarykova cesta.

  • VYHLÍDKA ČESKÉHO RÁJE

    VYHLÍDKA ČESKÉHO RÁJE

    Z vyhlídky, které se dříve říkalo Hraběnčina, je krásný výhled na skalní město. Vidět je Prachovská jehla, Madona či skály Plecháče. Spatříte také zříceninu hradu Trosky či Ještěd. K vyhlídce dojdete po červené turistické značce.

  • SCHLIKOVA VYHLÍDKA

    SCHLIKOVA VYHLÍDKA

    V blízkosti Všetečkovy vyhlídky, taktéž na plošině Plecháč, se nachází Šlikova vyhlídka. Také ona umožňuje vyhlídku na oblast Prachovských skal, směrem k vyhlídkám Českého ráje a Míru, a okolí Císařské chodby.

  • VŠETEČKOVA VYHLÍDKA

    VŠETEČKOVA VYHLÍDKA

    Všetečkova vyhlídka je další z vyhlídek na zelené turistické stezce v Prachovských skalách, ležící na plošině Plecháč nedaleko rozcestí Točenice, blíže k turistické chatě. Vyhlídka umožňuje rozhled na skupinu skal směrem na vyhlídku Českého ráje.

  • RUMCAJSOVA VYHLÍDKA

    RUMCAJSOVA VYHLÍDKA

    Rumcajsova vyhlídka je druhou vyhlídkou od vstupu do Prachovských skal. Spolu se dvojicí dalších (následujících) vyhlídek se nachází na zelené turistické značce. Vhledem ke vzrostlým stromům je z ní omezený rozhled na Krkavčí skály.

  • HAKENOVA VYHLÍDKA

    HAKENOVA VYHLÍDKA

    Hakenova vyhlídka se nalézá v centru Prachovských skal při velkém (zeleném) okruhu. Z vyhlídky je vzhledem k okolním vzrostlým stromům pouze omezený výhled, ale i tak se nabízí pohled na Krkavčí skály a k Táboru. Ideálním časem k návštěvě této výhlídky je tedy jarní období. Pojmenování vyhlídka získala po profesoru Hakenovy z Horního Lochova, který se zasloužil o archeologický výzkum skal.

  • VYHLÍDKA KŘÍŽKOVSKÉHO

    VYHLÍDKA KŘÍŽKOVSKÉHO

    Křížkovského vyhlídka (též Vyhlídka pěveckého sboru Křížkovský, původně První pohovka) se nachází z Prachovských skalách a jedná se o první vyhlídku po červené turistické značce od Prachova, kde je vstup do skal. Název dostala podle návštěvy pražského pěveckého sboru Křížkovský ze dne 16. března 1930. Z vyhlídky je rozhled na oblast východně (Kumburk a Bradlec), severně (Tábor, Morcinov, Kozlov, Kozákov a Jinolické rybníky) a západně (severozápadně) od Prachovských skal (Trosky, Ještěd, Vyskeř, Hruboskalsko a v pozadí Krkonoše).

  • HORNÍ POKLADNA

    HORNÍ POKLADNA

    Pokladna u parkoviště u obce Prachov. Vedlejší vstup do Prachovských skal.


    Kontakt Ceny vstupného
  • TURISTICKÁ CHATA

    TURISTICKÁ CHATA

    Turistická chata Prachov byla postavena v roce 1920 a roku 1930 přestavěna. Je majetkem Klubu českých turistů (KČT). Přes nezbytné úpravy a modernizaci si zachovala svůj původní vzhled a kouzlo starých časů.

    Chata je situována v samotném centru přírodní rezervace Prachovské skály, přímo u hlavního vchodu do Prachovských skal. Přírodní rezervace zde vznikla pro své mimořádné přírodní a kulturní hodnoty již v roce 1933 a byla koncem roku 2002 rozšířena na téměř celé území Českého ráje, což zvyšuje jeho atraktivitu.

    Kde najdu turistickou chatu?
  • FORTNA

    FORTNA

    Lokalita zvaná Fortna se nalézá v jižní části Prachovských skal. Touto částí skal, která je tvořena skalní roklí, nás provádí červená turistická značka. Ještě před cca 20 lety zde bylo možno projít i skalní štěbinou zvanou Lví sluj. "Chladivost" lokality Fortna dokládají zbytky sněhu, které se zde udržují ještě koncem března.

  • PRACHOV

    PRACHOV

    Prachov je vesnice, část obce Holín v okrese Jičín. Nachází se asi 2 km na severozápad od Holína. V roce 2009 zde bylo evidováno 69 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 98 obyvatel.

    Poblíž obce se nachází horní parkoviště a Horní pokladna se vstupem do Prachovských skal


    Provozní řád Strážní služba

    STRÁŽNÍ SLUŽBA

    CHKO Český ráj-východní část
    Přírodní rezervace Prachovské skály


    Stráž přírody je definována v § 81 zákona č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.

    Dohled v Přírodní rezervaci Prachovské skály provádí strážci přírody CHKO Český ráj, mající statut úřední osoby a jsou oprávněni:
    kontrolovat dodržování předpisů o ochraně přírody a krajiny, především Provozního řádu, Rozhodnutí-souhlas s provozováním horolezecké činnost
    přestupky řeší na místě v blokovém řízení až do výše 5000,-Kč
    provádí výchovnou a informační činnost přímo v terénu
    ve spolupráci s Policií ČR provádí obchůzkovou činnost v rámci PR Prachovské skály

    Oprávnění strážců:
    zjišťovat totožnost osob, které porušují předpisy na ochranu přírody
    ukládat a vybírat blokové pokuty za přestupky na úseku ochrany přírody
    zadržet ke zjištění totožnosti osobu, která je přistižena při porušování právních předpisů o ochraně přírody a krajiny a požadovat pomoc nebo součinnost orgánů Policie České republiky, přistižené osoby jsou povinny uposlechnout!!!

    PROVOZNÍ ŘÁD

     

    prohlídkových turistických tras v přírodní rezervaci Prachovské skály stanovený pro turistickou sezonu od 1.1. do 31.12. provozovatelem (zástupcem vlastníků) prohlídkových tras J. M. Schlik, s. r. o. se sídlem ve Vokšicích čp. 1, 506 01 Jičín.

    Přírodní rezervace Prachovské skály je jedinečnou přírodní a kulturní památkou s unikátním ekosystémem, tvořeným vzájemnými vazbami skalního města, lesního prostředí, volně žijícími rostlinami a živočichy. Současně se jedná o místa osídlena lidmi již od pravěku – část Prachovských skal tvoří pravěké hradiště s bohatými archeologickými nálezy. Aby byla rezervace Prachovské skály zachována i do budoucích časů, je nutné, aby byl provoz na prohlídkových trasách regulován a řádně zabezpečen. Prosíme proto Vás, návštěvníky, abyste přijali s pochopením omezení, dané tímto řádem a také to, že při prohlídce Prachovských skal zaplatíte určité vstupné. Podílíte se tím na zajištění nezbytné údržby přírodní rezervace.

    • Návštěvníci v přírodní rezervaci Prachovské skály  jsou povinni dodržovat ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. v platném znění, nařízení vlády č. 508/2002 Sb. (nařízení vlády, kterým se vyhlašuje Chráněná krajinná oblast Český ráj), nařízení OÚ Jičín č. 2/2000 (o ochraně přírodního prostředí na území přírodní rezervace Prachovské skály) a tohoto provozního řádu.
    • Návštěvníci prohlídkových okruhů jsou povinni se seznámit s tímto provozním řádem a dodržovat jeho ustanovení.
    • Návštěvníci, vstupující na prohlídkové okruhy z vlastní vůle, činí tak na vlastní nebezpečí.
    • Návštěvníci jsou oprávněni využívat pouze stanovené prohlídkové okruhy, vyhlídky a značené turistické cesty. Vstup a pohyb mimo vyznačené turistické trasy je zakázán.
    • Návštěvníci jsou během pobytu na prohlídkových trasách povinni mimo dodržování obecně platných právních předpisů dodržovat písemné a slovní pokyny lesní stráže, orgánu ochrany přírody, pracovníků správy skal a zplnomocněných zástupců vlastníků přírodní rezervace.
    • Vstupem do areálu dává návštěvník souhlas s případným zveřejněním své fotografie pro účely propagace Prachovských skal. 
    • Pokud je otevřena pokladna nebo turistické informační centrum je návštěvník povinen zakoupit vstupenku. Větší skupiny mohou na objednání využít průvodcovských služeb. 
    • Vstupy na prohlídkové trasy a skalní vyhlídky jsou u parkoviště u Turistické chaty KČT (pokladna č. 1) a u parkoviště v obci Prachov (pokladna č. 2). Dále na příchodu od hotelu Skalní město a Šikmá věž.
    • Návštěvník prohlídkových okruhů je v době od 7.00 hod. do 19.00 hod. povinen při vstupu na prohlídkové okruhy zakoupit si u pokladny vstupenku se stanoveným vstupným. Tuto vstupenku na požádání předloží kontrolním orgánům uvedeným v tomto provozním řádu. 
    • Výše vstupného je uvedena na ceníku na pokladnách, na ceníku na webových stránkách a na platné vstupence. 
    • Horolezci organizovaní v ČHS a U.I.A.A. mohou využívat skalní útvary k provozování své činnosti. Jsou povinni zaplatit vstupné v plné výši, nebo mohou požádat na pokladně č. 1 o vystavení Průkazu horolezce pro vstup do Prachovských skal, který je po uhrazení poplatku opravňuje k volnému vstupu po celou sezonu. Při své činnosti jsou horolezci povinni dodržovat pravidla sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách v platném znění. 
    • webový odkaz: https://www.horosvaz.cz/res/archive/330/056387.pdf?seek=15924861773 
    • Návštěvník prohlídkových tras, který se nemůže prokázat platnou vstupenkou a návštěvník, který poruší bezpečnost svoji nebo ostatních návštěvníků nebo hrubým způsobem ruší klid nebo porušuje ustanovení tohoto řádu může být z prohlídkových tras vykázán.
    • V celé přírodní rezervaci Prachosvké skály je zakázáno zejména:

    -rušit klid a ticho

    -poškozovat skály vyrýváním nápisů, psaním, házením a svalováním kamenů

    -poškozovat zábradlí, schody, lavičky, informační tabule, značení a ostatní vybavení prohlídkových tras

    -narušovat vodní režim a hrabat stelivo

    -vytrhávat semenáčky a sazenice stromků, trhat rostliny, odchytávat volně žijící živočichy

    -kouřit, rozdělávat ohně, tábořit a bivakovat

    -znečišťovat prohlídkové trasy a také jejich okolí  odpadky

    -nechat volně pobíhat psy

    -po vyhlídkových trasách jezdit na kole a na koni (platí i zákaz vedení kola vedle sebe)

    -provádět bez souhlasu provozovatele a bez souhlasu orgánů státní správy veškeré organizované nebo hromadné sportovní a kulturní akce

    -jezdit motorovými vozidly mimo silnice a vyhrazené parkoviště, provádět údržbu, mytí a výměnu tekutin v motorových vozidlech

    -strážní služba a pracovníci správy skal jsou oprávněni provádět kontrolu vstupenek. Stráž ochrany přírody je oprávněna podle § 81 kontrolovat totožnost osob a při porušení zákona je oprávněna udělit pokutu nebo vykázat návštěvníka z prohlídkového okruhu.

    • Svatební obřad v Prachovských skalách je možné uskutečnit za předem stanovený poplatek, pro více informací nám napište na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
    • Létání s drony je v přírodní rezervaci Prachovské skály zakázáno. Pokud chcete létat s drony, musíte si zažádat o výjimku na SCHKO Český ráj. 
    • Pro komerční účely, včetně fotografování a natáčení (filmování) apod. je nutné nejprve kontaktovat správce přírodní rezervace a získat jeho souhlas. Toto opatření je zavedeno s cílem chránit citlivé ekosystémy a zamezit rušení přírody a ostatních návštěvníků.

    Věříme, že dodržování těchto pravidel pobytu na prohlídkových trasách přispívá k pohodě návštěvníků přírodní rezervace Prachovské skály a k uchování přírodního prostředí pro další generace návštěvníků.

    J. M. Schlik, s. r. o. 

    Vokšice čp. 1

    Jičín 506 01

    IČ: 28830822

     

     

    Ve Vokšicích dne 28.3.2015

     

    FAQ - Často kladené dotazy


    Kde mohu zaparkovat, je parkoviště zpoplatněno?

    Centrální parkoviště se nachází u Turistické chaty. Nachází se přímo u vstupu do skal. Projedete obci Prachov a po asi 500 m odbočíte u Lepařova pomníku vlevo. Pro návštěvníky , kteří chtějí skály navštívit s kočárkem doporučujeme zaparkovat v obci Prachov a do skal jít přes Horní pokladnu. Cesta je popsána na našich webových stránkách v sekci Turistika.

    Mapa Parkoviště Ceník parkovného

    Je možný vstup do skal se psem?

    Ano vstup do skal se psem je možný. Zaplatíte 10 Kč za psa a dostanete na sáček na exkrementy.
    Jen je potřeba mít svého miláčka uvázaného na vodítku.

    V jakém čase je přistup do skal povolen?

    Turistická sezóna trvá od 1.1. do 31.12. O prázdninách je provozní doba od 8.00 hod. do 18.00 hod. V období od září do června od 9.00 hod. do 17.00 hod.

    Jsou okruhy vhodné pro malé děti, kočárky apod.?

    Projít turistické okruhy s kočárkem je nemožné. Je zde velké množství schodů a skalních soutěsek. Pokud se chcete do skal s kočárkem vydat doporučujeme trasu popsanou na našich webových stránkách výše. Z parkoviště v obci Prachov se po lesní cestě dostanete na část vyhlídkových okruhů, kde můžete navštívit několik vyhlídek.

    Myslíme, že i malé děti zvládnou žlutou trasu, pro větší děti doporučujeme červenou trasu. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při chůzi po schodech, které jsou velmi kluzké a snadno může dojít k pádu. Také na skalních vyhlídkách je potřeba své děti hlídat.

    Dá se platit kartou ? Kde je nejbližší bankomat?

    Vstupné a parkovné lze zaplatit kartou. Neakceptujeme Sodexo Flexi pass, Active pass a podobné benefitní karty.

    Přehled platebních metod

    V případě, že budete potřebovat hotovost, nejbližší bankomaty jsou v Jičíně - Tesco, Kauflad, Žižkovo a Valdštejnovo náměstí.

    Mohu si někde koupit občerstvení, suvenýry atp?

    Některé suvenýry můžete zakoupit na pokladnách. Ale největší výběr suvenýrů je v turistickém informačním centru, které se nachází naproti Turistické chatě Prachov u Centrálního parkoviště. Možnost občerstvení je poměrně rozmanitá. Na Turistické chatě Prachov se nachází restaurace, hned naproti je kiosek Prachov a cukrárna.

    Mohu si cestu zkrátit lesem mimo vyznačené stezky?

    Vyhlídkové okruhy se nacházeji v I. zóně CHKO Český ráj a chůze mimo vyznačené turistické cesty je zakázána.

    Kde je nejbližší možnost se jít vykoupat v letních měsících?

    Nejblíže od skal jsou Jinolické rybníky, vyhledávaná rekreační oblast. Navštívit můžete koupaliště v Jičíně nebo Sobotce. V případě špatného počasí se můžete vykoupat v krytém bazénu v Jičíně, kde je také sauna.

    Lze objednat průvodce, případně i v cizím jazyce?

    Pro větší skupinu lze objednat průvodce. Průvodce v cizím jazyku nemáme, ale po dohodě vám pomůžeme ho zajistit. Cena za průvodce je dohodou, podle velikosti skupiny a délky trasy. Pro získání informací o Prachovských skalách doporučujeme zakoupit na pokladně tištěnou brožuru Prachovské skály.

    Může se ve skalách kouřit?

    Kouření ve skalách je zakázano, stejně jako rozdělávaní ohňů.

    Jak je to s návštěvou Prachovských skal mimo sezonu?

    Prachovské skály se nezavírají. Mimo sezonu je jejich návštěva možná. Nefungují však žádné služby - WC, občerstvení. Zejména v zimních měsících je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Je- li na cestách sníh nebo led návštěvu skal z důvodu možného úrazu vůbec nedoporučujeme.

    Mohu vyjít ze skal a opět se vrátit?

    Ano je to možné. Vstupné se platí na celý den. Je třeba si pečlivě uschovat vstupenku a při návratu do skal ji u pokladny ukázat.

    Je nutná rezervace pro vstup do skal ?

    Rezervační systém zatím nemáme , a proto rezervace není nutná.

    Do Prachovských skal jsme přijeli na kole a chceme vyhlídkové okruhy na kole projet?

    Jízda na kole je na vyhlídkových okruzích zakázána. Přijedete- li na výlet na kole, můžete si kolo uložit v úschovně. Informace dostanete v informačním centru.

    Jak dlouho trvá prohlídka skal?

    Záleží na tom, jakou trasu zvolíte. Chcete- li projít pouze žlutý okruh, zabere Vám to maximálně 90 minut. Při cestě po zeleném okruhu, nebo při kombinaci obou okruhů budete potřebovat času více. Obecně lze říci, že v Prachovských skalách můžete strávit hodinu, ale i celý den.

    Musím se na prohlídku do skal objednávat?

    Na prohlídku skal není nutné se dopředu objednat. Nemusí to udělat ani větší skupiny.

    Je ve skalách WC?

    Ve skalách WC není. Můžete využít zpoplatněné WC, které se nachází za turistickým informačním centrem.

    Je možné do skal na invalidním vozíku?

    Prohlídka skal na invalidním vozíku není technicky možná. Chce- li se někdo do skal na vozíku přeci jen podívat, dopuručujeme mu alespoň cestu od dolní pokladny na rozcestí Zadní točenici, kdy i uvidí centrální část Prachovských skal.

    Co mám dělat, když se ve skalách něco stane?

    Na rozsestích a na významných turistických bodech jsou umístěna SOS body s důležitými telefoními čísly a s označením SOS bodu. Při úrazu, požáru apod. nahlaste operátorovi nejbližší SOS bod.

    Turistika
    v Prachovských skalách

    Prachovské skály patří k takovým oblastem České republiky, které má každý z nás tak trochu v povědomí. Jsou součástí toho, jak vnímáme svou zemi, jsou jedním z míst, kam jezdíme již od dětství na školní výlety.

    Prachovské skály jsou místem, které je odedávna navštěvované. Císař František I. přijel do Jičína večer 3. června roku 1813, byl ubytován na jičínském zámku a hned druhý den začala intenzivní diplomatická jednání s Ruskem a Pruskem. Během měsíčního pobytu absolvoval císař řadu výletů po jičínském okolí. První z nich směřoval 9. června do Prachovských skal. Při návštěvě skalního města prošel i roklí, která na jeho počest dodnes nese označení Císařská chodba. Občas se vyskytne tvrzení, že mohutné kamenné schodiště bylo v Císařské chodbě zřízeno právě u příležitosti této významné návštěvy. Nelze to vyloučit, ale nezdá se to pravděpodobné, protože císařův výlet byl plánován narychlo. Zcela mylná a ničím nepodložená je představa, že panovníka během prohlídky skal nesli v nosítkách. Téhož dne císař také navštívil Pařezskou Lhotu a blízký skalní hrad Pařez. zdroj: Pavel Kracík

    Zcela jistě se však v roce 1879 odehrála návštěva pražského podnikatele Vojty Náprstka s chotí a Klubem amerických dam. Americké dámy nepocházely z ameriky, jak by se dalo očekávat, ale jednalo se o spolek energických, moderních a emancipovaných dam, které se hlásily k americkému způsobu života. Této návštěvy se účastnil i básník Jaroslav Vrchlický. Návštěva proběhla tak, že se spolek nechal dovézt povozy k skalnímu městu a pak návštěvníci pokračovali pěšky. Výsledkem byly nadšené články v tehdejším tisku. 


    Od roku 1892 v Jičíně působí odbočka Klubu českých turistů. Zásluhu na tom mají profesoři Jičínského gymnásia, jmenovitě školský rada František Lepař, který se stal také předsedou prvního výboru. Klub českých turistů byl velmi aktivní - již v roce 1912 zakoupil hotel v Horním Lochově, který se stal základnou pro letní pobyty turistů v Prachovských skalách.

    Spolek českých turistů má i zásluhu na vybudování dnešních turistických okruhů. Po rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa se zasloužil tehdejší jednatel klubu Českých turistů prof. Jakub Všetečka o zbudování schodišť a chodníků mezi skalními bloky na dnešní. Masarykově cestě. Dílo fakticky zhotovili v rámci výcviku (!) vojáci 22. ženijního pluku v Jičíně. Na památku zanechali ve skále při cestě vysekanou značku svého 22. pluku a letopočet 1922. Jakkoliv se cesta jmenuje po prvním československém prezidentovi, T.G. Masaryk zde nikdy nešel. Cestu prošel při slavnostním otevření pouze jeho tajemník.

    Počátkem 20. století také vznikla z popudu majitelů skal - rodiny Schliků - také první restaurace ve skalách. Brzy se ukázalo, že je potřeba zřídit restauraci větší, a tak roku 1924 postavil Klub českých turistů základnu - Turistickou chatu. Ta byla v třicátých letech ještě rozšířena do dnešní podoby. V té době se také postavila silnice a parkoviště, Prachovské skály tak nabyly dnešní podoby.

    Současní turisté do Prachovských skal přijíždějí většinou vlastními automobily nebo autobusy. Čekají je zde parkoviště, tabule s informacemi, restaurace i prodejny suvenýrů. Ve skalním městě pak udržované prohlídkové trasy a cesty. Návštěvu je nejlépe plánovat na celý den. Budeme pak mít dostatek času, abychom viděli vše zajímavé, co se v Prachovských skalách dá najít.

    • Logo Prachovské skály

      Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály.

    Logo Schlikovi

    J. M. Schlik, s.r.o.
    Vokšice 1 - zámek
    506 01 Jičín
    IČO: 28830822
    DIČ: CZ28830822

    Tel.: +420 702 002 702
    Tel.: +420 777 902 232

    Email: info@prachovskeskaly.cz
    #PrachovskeSkaly


    Vytvořil Košíček&Kulhánek